NAZU výprodej

 

 

Sterilizátory

 
Sterilizace kojeneckých lahviček
 
Imunitní systém miminka si dokáže poradit s mikroorganismy, které se do něj dostanou při vdechnutí. Horší je to s odolností vůči bakteriím, jež se do tělíčka děťátka dostanou například při krmení. V prvním roce totiž dáváme miminku převážně mléčnou stravu.
Tato bílkovinná surovina se pro mnoho organismů stává doslova živnou půdou. V praxi to znamená, že máte-li doma dětskou lahvičku na mléko, měli byste jí čas od času pořádně umýt. Proti bakteriím ovšem nestačí klasická houbička a běžné mycí prostředky, ale je nutné dětské nádobí vyvařit či sterilizovat.

Do kdy sterilizovat?
 
Dětští pediatři mají na tuto otázku různé názory. Pokud bychom si jich pár vyslechli a měli z toho následně udělat nějaký závěr, zjistíme, že hranice pro pravidelné sterilizování dětského nádobí je někde mezi 6 až 9 měsíci věku dítěte. Po prvním půlroce začíná miminko už lézt, a samo začne poznávat svět kolem sebe, tudíž všechno olizuje a ochutnává. Někteří lékaři ovšem připomínají, že občasná sterilizace kuchyňských potřeb je dobrá pro děti do předškolního věku.
 
Jak sterilizovat?
 
V dnešní době si díky rychlému rozvoji techniky můžete vybrat hned mezi několika způsoby sterilizace dětských lahviček apod. Obchody s dětským zbožím svým zákazníkům tedy nabízí mnoho druhů sterilizátorů do mikrovlnné trouby, elektrických sterilizačních zařízení nebo můžete přistoupit ke klasickému vyvařování.
 
Než začnete sterilizovat…
 
Nejlepší doba na umytí dětských lahviček je co nejdříve po jejich použití. K tomu nám postačí horká voda, běžný mycí prostředek na nádobí a houbička. Některé maminky používají kromě „běžné mycí výbavy" i kartáček, který jim zpravidla umožní lépe vyčistit těžko přístupná místa (např. rohy dětských lahviček).
 
Chystáte-li se ponořit do sterilizátoru dětský dudlík, neměli byste zapomínat na jeho umytí.Při mytí byste ho měli obrátit i „naruby" a důkladně jej propláchnout. Když cítíte, že je dětský dudla slizký, pomůže na jeho lepší umytí špetka kuchyňské soli. Někteří rodiče opomínají při umývání sací otvor dudlíku, a tak si myslí, že mikroorganismy zahynou ve sterilizátoru. To je omyl, ani ten nejagresivnější dětský sterilizátor nedokáže spolehlivě vyčistit dírku v savičce.

Jak tedy na to?

Pro lepší přístupnost do dírky si vezměte třeba párátko a namočte jej v mycím prostředku. Na konci celé té „očišťovací kůry" savičky nezapomeňte celý dudlík pořádně propláchnout horkou vodou.
 
Vyvařování
 
Asi každý z nás, kdo je starším sourozencem, si vzpomene, že naši rodiče čas od času popadli všechny věci, co náš malý sourozenec používal a hodili je do velkého hrnce. V něm se vařila voda a všechny ty lahvičky, dudlíky, hrnečky, plastové kelímky se tam nějakou tu dobu „koupaly". Tento způsob sterilizace dětských předmětů je v mnohých rodinách stále rozšířeným, ale v dnešní době se již moc nedoporučuje.

Proč?
Dětské nádobí se dnes z bezpečnostních důvodů nevyrábí už ze skla, nýbrž dětské lahvičky jsou dnes výhradně plastové. Plastová hmota se sice po pádu na zem jen tak lehce nerozbije. Když už se tak stane, nemělo by to tak lehce pořezat rodiče ani miminko. Všechno má své „ale". Jinak tomu není ani u vyvařování umělohmotných předmětů, které „vařící koupel" činí opotřebovanějšími. Méně kvalitní výrobky se mohou během vyvařování i deformovat či se ve 100°C horké vodě i postupně rozpouštět. Takové rozpouštění umělohmotných předmětů může být pro miminko dokonce nebezpečné, protože může dojít k uvolňování jedovatých látek.
 
Parní sterilizátor do mikrovlnky

Mnohem bezpečnější a uznávanější metodou sterilizace než dříve používané vyvařování je tzv. parní sterilizátor. Tyto výrobky potřebují ke svému fungování „elektronickou kamarádku" a to mikrovlnou troubu. Naštěstí jsou dnes mikrovlnky běžnou součástí domácností již před samotným příchodem miminka z porodnice.
 
Do takového parního sterilizátoru se běžně vejde tak 5 lahviček, některé výrobky mají i prostor na dětské dudlíky. Sterilizátor naplníme vodou (zhruba 150-200 ml), poté do něj vložíme lahvičky a jiné předměty, které chceme pořádně vyčistit. Mějte na paměti, že dětské lahvičky se zpravidla vkládají do sterilizátorů dnem vzhůru. Zajišťuje to totiž lepší přístupnost páry do vnitřku lahvičky. Poslední, co musíme udělat, je nastavit mikrovlnnou troubu na správný výkon (Přečtěte si, prosím, pozorně dodávaný manuál.) a zvolit dobu ohřevu (běžně 8-10 min). V nádobě sterilizátoru se postupem času začne tvořit pára, jež zničí skoro všechny mikroorganismy na tělu lahve, dudlíku, kelímku…
Do mikrovlnné trouby nikdy nedávejte kovové předměty. V lepším případě Vám to zničí mikrovlnnou troubu, v horším celou domácnost.
 
Elektrický parní sterilizátor
 
Tyto výrobky jsou oproti svým „továrním sourozencům" naprosto samostatné, nepotřebují k provozu žádnou mikrovlnou troubu nebo jiné domácí elektrospotřebiče. Dětské lahvičky, dudlíky a jiné předměty se umístí přímo dovnitř sterilizátoru, naplníte jej určitým množstvím vody. Nakonec sterilizátor uzavřete a pustíte. Po přibližně 15 minutové proceduře se výrobek sám vypne. Někteří výrobci umístili na elektrické sterilizátory i speciální kontrolky signalizující chladnutí přístroje. Často se totiž stávalo, že maminka jej ihned po dokončení sterilizace otevřela, a unikající horká pára ji tak opařila.

Nejvíce lidé kupují
1
AVENT Sterilizátor do mikrovlnné trouby sada
1 299 Kč1 074 Kč bez DPH
2
AVENT Sterilizátor parní elektrický 3 v 1
1 599 Kč1 321 Kč bez DPH
3
AVENT Sterilizátor do mikrovlnné trouby
799 Kč660 Kč bez DPH
4
AVENT Sterilizátor parní elektrický 3 v 1 sada
1 599 Kč1 321 Kč bez DPH
Přihlášení
Registrace